Jak zmierzyć abażur? - poradnik krok po kroku

Jak zmierzyć abażur? - poradnik krok po kroku

Jak zmierzyć abażur? - poradnik krok po kroku

Jak zmierzyć abażur?

 

Podczas zakupu nowego abażura w naszym sklepie, z łatwością znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, dzięki jasno określonym parametrom. Pomiar każdego abażura wykonujemy zawsze według tych samych zasad:


A - Średnica górna (mierzymy szerokość abażura w jego najwęższym punkcie)
B - Średnica dolna  (to szerokość abażura w jego najszerszym punkcie)
D - wysokość pionowa (jest to odległość pomiędzy górną a dolną krawędzią abażura, mierzona pionowo)
C - długość abażura (jest to odległość od górnej do dolnej krawędzi, mierzona wzdłuż materiału abażura)


*Wymiaru C (długość) nie podajemy w naszym katalogu. Jeśli potrzebujesz tego wymiaru dla konkretnego wybranego przez Ciebie modelu, skontaktuj się z nami, zmierzymy i dostarczymy Ci wymiar długości abażura.


 

Kształty abażurów

 

Abażury są elementem dekoracji wnętrz, a więc ich kształty często wykraczają poza standardowy zestaw znanych brył geometrycznych. Dla łatwiejszego wyboru w naszym sklepie definiujemy je zamykając wszystkie kształty w kilku podstawowych kategoriach:

 

Walec

Ma zawsze taki sam rozmiar A i B, dlatego z powodzeniem może być stosowany zarówno do lamp wiszących jak i stojących. Obrócenie go zmienia jego zastosowanie. 

 

 Stożek

Średnica górnej krawędzi czyli rozmiar A zawsze różni się od krawędzi dolnej B. Te abażury także mogą mieć podwójne zastosowanie, czyli zarówno do lamp wiszących i stojących, tu jednak należy zwrócić uwagę na opis towaru w kategorii „przeznaczenie”, ponieważ w zależności od zastosowania mają one różny rodzaj zamocowania.

 

 
 
 
 

Kapelusz

Podobnie jak w stożkach średnice górnej i dolnej krawędzi różnią się od siebie. Ponadto kapelusze mają nieregularne linie boczne, a ich różnorodność jest bardzo duża. Podobnie jak w stożkach można stosować je do lamp stojących i wiszących, wymaga to jednak innego typu mocowania.

 

 

 

Prostokątne

Abażury o tym kształcie mogą mieć boki równe w kształcie kwadratu lub różne w kształcie prostokąta. Wymiar A i B są zawsze równe. Te abażury są uniwersalne i z powodzeniem mogą być stosowane zarówno do lamp stojących jaki i wiszących.

  

 

 

Rodzaj mocowania

 

Oprawka

Jest to najczęstszy typ oprawy w lampach stołowych i podłogowych. Abażur jest nakładany na oprawę E27 (duży gwint) lub E14 (mały gwint), a następnie dokręcany pierścieniem co gwarantuje jego stabilność.

 

 

 

 

Klasyczna żarówka

Klasyczny i uniwersalny rodzaj mocowania charakterystyczny dla lamp stojących. Abażur jest nakładany bezpośrednio na bańkę żarówki, a jego stabilność gwarantują zagięte druciki działające jak sprężyna.

 

 

 

Żarówka świecowa

Jest to identyczna metoda mocowania jak w przypadku żarówki zwykłej z tą różnicą, że druciki wygięte są w sposób umożliwiający zastosowanie żarówki świecowej.

 

 

 

 

Zwis

Jest to mocowanie bezpośrednio na oprawkę E27 (duży gwint) lub oprawkę E14 (mały gwint). Konstrukcja abażura w tym wypadku została dostosowana do powieszenia abażura pod sufitem jako lampy wiszącej.

 

 

 

 

Śruba

Jest to mocowanie, z którym najczęściej możemy się spotkać w przypadku lamp minionych epok lub lamp wyprodukowanych w krajach anglosaskich. Abażur jest mocowany do śruby Fi-10 i mocowany za pomocą nakrętki. Jest to mocowanie używane wyłącznie w lampach stojących.