Poradnik

     1. Jak zmierzyć abażur

     Podczas kupowania nowego abażura w naszym sklepie zobaczysz w filtracji różne parametry. Niektóre z nich są oczywiste, zaś niektóre wymagają chwili wyjaśnienia.

     Pomiary są zawsze przeprowadzane w ten sam sposób, mierzymy średnicę górna, dolną, oraz wysokość abażura.

   A – średnica górna

   B – średnica dolna

   D – wysokość pionowa

   C – jest długością abażura od górnej do dolnej krawędzi mierzona po materiale
Nie podajemy tej długości w naszym katalogu, ale możemy ją dla Ciebie zmierzyć i wysłać dla dowolnego wybranego przez Ciebie modelu.

       2. Kształt

     Abażury są elementem dekoracji wnętrz, a więc ich kształty często wykraczają poza standardowy zestaw znanych brył geometrycznych. Dla łatwiejszego wyboru w naszym sklepie definiujemy je zamykając wszystkie kształty w kilku podstawowych kategoriach:

     Walec: ma zawsze taki sam rozmiar A i B, dlatego z powodzeniem może być stosowany zarówno do lamp wiszących jak i stojących. Wystarczy go obrócić aby zmienić jego zastosowanie.

 

 

     Stożek: średnica górnej krawędzi czyli rozmiar A zawsze różni się od krawędzi dolnej B. Te abażury także mogą mieć podwójne zastosowanie, czyli zarówno do lamp wiszących i stojących, tu jednak należy zwrócić uwagę na opis towaru w kategorii „przeznaczenie”, ponieważ w zależności od zastosowania mają one różny rodzaj zamocowania.

 

 

     Kapelusz: podobnie jak w stożkach średnice górnej i dolnej krawędzi różnią się od siebie. Ponadto kapelusze mają nieregularne linie boczne, a ich różnorodność jest bardzo duża. Podobnie jak w stożkach można stosować je do lamp stojących i wiszących, wymaga to jednak innego typu mocowania.

 

     Kopuła: są to abażury, których kształt przypomina parasol. To jedne z najbardziej klasycznych modeli. Stosowane są zarówno do lamp wiszących jak i do lamp stojących. Tutaj także podobnie jak w poprzednich modelach musisz wybrać na filtrach sposób w jaki chcesz go zamontować czyli filtracja „przeznaczenie”.

 

     Prostokątne: abażury o tym kształcie mogą mieć boki równe w kształcie kwadratu lub różne w kształcie prostokąta. Wymiar A i B są zawsze równe. Te abażury są uniwersalne i z powodzeniem mogą być stosowane zarówno do lamp stojących jaki i wiszących.

 

 

       3. Rodzaj mocowania

     Na oprawkę: jest to najczęstszy typ oprawy w lampach stołowych i podłogowych. Abażur jest nakładany na oprawę E27 (duży gwint) lub E14 (mały gwint), a następnie dokręcany pierścieniem co gwarantuje jego stabilność.

     Na żarówkę zwykłą: klasyczny i uniwersalny rodzaj mocowania charakterystyczny dla lamp stojących. Abażur jest nakładany bezpośrednio na bańkę żarówki, a jego stabilność gwarantują zagięte druciki działające jak sprężyna.

     Na żarówkę świecową: jest to identyczna metoda mocowania jak w przypadku żarówki zwykłej z tą różnicą, że druciki wygięte są w sposób umożliwiający zastosowanie żarówki świecowej.

 

     Do zwisu: jest to mocowanie bezpośrednio na oprawkę E27 (duży gwint) lub oprawkę E14 (mały gwint). Konstrukcja abażura w tym wypadku została dostosowana do powieszenia abażura pod sufitem jako lampy wiszącej.

 

     Na śrubę: jest to mocowanie, z którym najczęściej możemy się spotkać w przypadku lamp minionych epok lub lamp wyprodukowanych w krajach anglosaskich. Abażur jest mocowany do śruby Fi-10 i mocowany za pomocą nakrętki. Jest to mocowanie używane wyłącznie w lampach stojących.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium